תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר
הוסף את העסק שלך למאגר בחינם

הדרך לבחירת חברת תמ"א

מאמר מתוך קטגוריית: כללי

פרויקט מורכב של חיזוק מבנים והתחדשות עירונית מחייב מעורבות של חברה מקצועית ואמינה. רוצים לדעת איך לבחור אותה? הנה המדריך המלא

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה היא חלק חשוב במאמצי התחדשות של עיריות רבות. עם זאת, את התכנית אמורה בפועל ליישם חברת תמ"א מקצועית ומנוסה. לפיכך, השאלה המתבקשת היא כיצד בוחרים חברה כזו ואיך מוודאים מראש את האמינות שלה.

מהו פרויקט תמ"א 38 חיזוק מבנים?

בפני רעידות אדמה נועד פרויקט תמ"א 38 לחזק מבנים. את תכנית המתאר הארצית הזו ניתן ליישם על גבי מבנים שקיבלו היתר בניה לפני 1 בינואר 1980, מה גם שלעיתים היא כוללת הריסה של המבנה הקיים והקמת מבנה חדש. מטבע הדברים, כל פרויקט בסדר גודל כזה תלוי ברמת המקצועיות ובאמינות של החברה שמבצעת אותו.

תפקידה של חברת תמ"א

חברת תמ"א לוקחת אחריות מלאה על ההתנהלות מול דיירי הבניין ובעלי הזכויות בנכס. בהמשך, היא יוצרת קשר עם העירייה ומגישה את הטפסים הרלוונטיים לתחילת פרויקט הבניה. כמו כן, יש מקרים שבהם חברת התמ"א היא לא היזם של הפרויקט – לעומת מקרים שבהם היזם וחברת הבנייה מיוצגים על ידי אותו גוף. בכל מקרה, התפקיד של חברת התמ"א קריטי כי הוא משפיע על איכות הבנייה ועל התוצאות.

השוואה בין שירותי חברות הבנייה

השלב הראשון בבחירת חברה עבור פרויקט תמ"א 38 חיזוק מבנים היא לבצע השוואה בין האפשרויות שעל הפרק. את ההשוואה כדאי לבסס על המלצות אובייקטיביות של בעלי דירות אחרות, חוות דעת של חברים ובני משפחה ומידע מאתרי אינטרנט. במידה ולא מכירים באופן אישי מישהו שיכול להמליץ על חברת תמ"א, ניתן להרחיב את החיפוש בעזרת פרסומים בתקשורת.

קבלת הצעה מסודרת

בשלב השני מתמקדים ב-2-3 חברות תמ"א ומבקשים מכל אחת מהן להגיש הצעה מסודרת. בתוך אותה הצעה יש לבחון בעיקר את לוח הזמנים שאליו מתחייבת החברה, את רמת הגימור של הבנייה ואת אופן ההתנהלות מול נותני שירותים וקבלני משנה. בכל מקרה של דילמה והתלבטות, ניתן ליצור קשר עם עורך דין ולקבל את שירותיו במישור המשפטי של התנהלות מול החברה.

התרשמות אישית מחברת תמ"א

כמובן שהדרך לבחירת חברת תמ"א עוברת בהתרשמות אישית מול הנציגים שלה בשטח. אם רוצים לקצר את משך הזמן שעובר מהרגע שבו מתחילים פרויקט תמ"א 38 חיזוק מבנים ועד שחוזרים לשגרה, כדאי לפגוש את נציגי החברה במקום ניטרלי ולשאול אותם על מספר שנות הניסיון ועל פרויקטים קודמים שבהם היו מעורבים.

החלפת חברה לאחר תחילת הפרויקט

היתרון של פרויקט תמ"א 38 חיזוק מבנים הוא שניתן להחליף את החברה המבצעת תוך כדי העבודה. למרות שזה עלול לדרוש השקעה של זמן וסבלנות, הפרויקט עצמו ארוך ואין סיבה להתפשר על סטנדרט הגימור בגלל רמת מקצועיות לא מספיק גבוהה של החברה הקיימת. במקרים כאלה, מה שצריך לעשות הוא לבחור חברת תמ"א לפי הפרמטרים הבאים:

  • זמינות גבוהה להתחלת עבודה מיידית
  • אפשרות להמשך התנהלות מול קבלני המשנה הקיימים
  • התחייבות לעמידה בלוח זמנים
  • ניסיון קודם עם ביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית מול אותה רשות מקומית

סיום התקשרות מול חברת תמ"א

האינדיקציה לבחירה מוצלחת של חברת תמ"א היא תהליך קצר ונוח של סיום התקשרות. אם בתום הפרויקט החברה משיגה אישורי אכלוס לכל הדיירים ועומדת בהתחייבויות שלה, אפשר לדעת שההחלטה התקבלה בצורה נכונה וכדאי גם להמליץ על אותה חברה לאנשים נוספים.

הצטרף