תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר
הוסף את העסק שלך למאגר בחינם

הדברת מזיקים - סוגי הדברות

מאמר מתוך קטגוריית: מדבירים

במידה ומצאתם נחש בבית שלכם, או אם יש לכם עכברושים שחיים בתוך הצנרת של המטבח, או אם החדר אירוח שלכם שורץ בחרקים – קרוב לוודאי שמה שאתם צריכים זו הדברת מזיקים. מדובר בפעולה שתכליתה לסלק חרקים ו/או בעלי חיים אחרים מתחום המגורים שלכם. הדברה בדרך כלל כוללת פיזור רעל מסוג כלשהו, אשר מטרתו להרוג או להרחיק את המזיק מהבית שלכם.

הדברה יכולה להתבצע בכמה אופנים

הדברה ביתית – אופן הפעולה נעשה לרוב לאחר איתור החיה המזיקה, רכישת תכשיר להרחקת חרקים, ופיזורו על החיה או על הקן שלה. באופן הזה מוודאים שהיא מתה וכך גם כל צאצאיה. תכשירים מוכרים הם K300 מבית היוצר של סנו.

הדברה ביתית בשילוב גורם מקצוען – כשהדברה ביתית לא מצליחה, או במקרה והבעיה לא נפתרה, רבים מזמינים מדבירים מקצועיים אל תוך ביתם, אלה חוקרים את מקור הגעת המזיקים, הם מרחיקים את בני הבית למספר שעות או ימים, ומדבירים את האזורים הנגועים עד שהמזיקים מתים. במקרים כאלה, הדיירים חוזרים לביתם לאחר מספר שעות או ימים, בהתאם להנחיות המדביר.

הדברה חקלאית – כשמדובר במזיקים חקלאיים, יש צורך בהדברה בקנה מידה גדול יותר. ההדברה בחקלאות פועלת כנגד חיות, חרקים, ציפורים, או כל דבר אחר שיכול לפגוע בשטח, בתבואה או בבעלי המקום. הפתרונות במקרים כאלה הם רבים ומגוונים. אחד מהם זו הדברה באמצעות רעל. וכמו בהדברה הביתית, מפזרים רעל על הגידולים, כך שכל מי שיתקרב אליהם יורעל או ימות.

ישנה אופציה נוספת והיא הדברה ביולוגית, והיא נעשית כאשר יש חשש לסביבה, בעלי החיים שחיים באזור, או בני האדם שאחראים על החלקה. לדוגמה, אם חקלאי מגדל גזרים ויש לו מכת מזיקים בצורה של ארנבים אשר אוכלים לו את התוצרים, הוא יכול להביא חיות טורפות אשר ישמרו על הגזרים שלו, ויכלכלו את עצמם על ידי אכילת הארנבים.

להדברת מזיקים יש חסרון אחד משמעותי – פיזור הרעלים להדברת המזיקים יכול לפגוע גם בחיות אחרות בבית, כמו כלבים וחתולים, וגם בבני האדם עצמם, שכן רעלים מסוימים מתפרקים באיטיות, ויש כאלה שלוקח להם שנים כדי להיעלם לחלוטין. ולכן יש צורך מהותי לקרוא את הוראות השימוש ליצרן, ולאכוף את נהלי הבטיחות בעת שימוש בחומרי הדברה. ובמקרה ויש ספק לגבי השימוש ברעל, או במקרה ולצרכן אין מספיק ידע בנושא, יש להיעזר באנשי מקצוע.

המאמר פורסם בחסות אלמוג הדברות - חברת הדברות המספקת שירותי הדברה למפעלים, לעסקים למוסדות במרכז הארץ.

הצטרף